Kawowe Podróże: PORTO

Kawowe Podróże: Porto
Kawowe Podróże: Porto

Korzystając z chwili wolnego, postanowiliśmy podzielić się w końcu z Wami naszymi spostrzeżeniami i wrażeniami po wizycie w Porto. Odwiedziliśmy to miasto na początku kwietnia, tuż przed świętami Wielkanocnymi.

Komunikacja

Naszą przygodę zaczęliśmy wieczorem, lądując po 22 czasu lokalnego. W szybki sposób musieliśmy dostać się do centrum do naszego miejsca noclegu. W tym celu skorzystaliśmy z metra. Tak naprawdę były to nasze jedyne podróże metrem i w ogóle komunikacją miejską w Porto, ponieważ jest to niewielkie miasto, które w łatwy i przyjemny sposób można zwiedzić pieszo. Metro jest przydatne, jeśli chcemy dostać się szybko na lotnisko, bądź do portu Matosinhos. A w innych sytuacjach warto się przespacerować, poczuć słońce na twarzy i klimat miasta.

Kawowe Podróże Porto

Bardzo ważna uwaga, jeśli jednak zdecyduje się na komunikację miejską. Po pierwsze, aby kupić bilet trzeba kupić kartę, na której bilet jest kodowany – Andante (0,60euro). Szukajcie też biletomatów z tą nazwą, ponieważ na każdym z nich znajduje się kluczowa dla was informacja, ile będzie kosztować Was bilet do danego miejsca. A dokładniej mówiąc jest wypisany spis przystanków z informacją, w odległości ilu stref od aktualnej pozycji się znajdują. Ponieważ w Porto cena biletu zależy nie od czasu, a od ilości stref, które musicie pokonać.

Kolejna ważna wiadomość, zwykle nie ma bramek do kasowania biletu, trzeba szukać słupków z czytnikiem. Pamiętajcie również, że przesiadając się między liniami metra, za każdym razem musicie odbić bilet. Nie obawiajcie się, nie zabraknie Wam biletu, to wszystko cudownie dzieje się na jednym bilecie.

Są też opcje całodzienne, ale raczej mało opłacalne i potrzebne.

Nocleg

Tym razem, skorzystaliśmy z portalu Airbnb i wynajęliśmy gustowne mieszkanko niedaleko przystanku Lapa oraz kilometr od centrum. Plus za wyposażenie mieszkania oraz naprawdę miłe powitanie, czyli wytrawne wino.

Pokój, który opisaliśmy i zostaliśmy mile ugoszczeni znajdziecie tu: https://www.airbnb.pl/rooms/29606216?s=51

Uwierzcie nam, wbrew tradycji Airbnb, zdjęcia nie kłamią.

A nasz link polecający, który nowym użytkownikom da 100 zł do wykorzystania na wynajem pokoju i 38 zł na atrakcje znajdziecie tu: https://www.airbnb.pl/c/smotyka?currency=PLN

Kawowe Podróże Porto

Zwiedzanie

Większość atrakcji znajduje się można powiedzieć w jednym skupisku, spacerując od góry w dół, można zobaczyć wszystko. Nie będziemy rozpisywać się o każdym z miejsc osobno, a jedynie postaramy się w skrócie opowiedzieć, czego możecie się spodziewać.

Aleja Win

Chyba jeden, z najczęściej odwiedzanych punktów Porto. Wypełnione jest winiarniami takimi jak Sanderman czy Ferreira, oraz miejscami do skosztowania lokalnego wina. Jest to aleja tętniąca życiem. Pełno straganów, restauracji i ulicznych muzyków. W tym miejscu należy wspomnieć o lokalnym winie, jakim jest porto, które jest połączeniem wina i spirytusu. Jak się domyślacie wino jest cięższe, troszkę przypominające nasz nalewki.

Kawowe Podróże Porto

Muzeum Fotografii

Jeśli interesujecie się fotografią, to to miejsce jest dla Was. Wejście jest darmowe, a do tego w środku znajdziecie wystawę fotograficzną oraz wiele eksponatów z historii fotografii. A wszystko mieści się w dawnym więzieniu. Poznacie to miejsce, po postawionych napisach z nazwą miasta – Porto. W środku można zobaczyć nie tylko stare aparaty i sprzęty fotograficzne, ale także ciekawe galerie fotografii z różnych rejonów świata. Wejście jest darmowe

Kawowe Podróże Porto
Aparat godny najlepszych szpiegów

Azulejos

Głównymi atrakcjami w Porto są wszechobecne kafelki – #azulejos. Znajdziemy je głównie na fasadach kościołów, budynków, ale także jako ozdoba wewnątrz. Choć azulejos to białe kafelki z niebieskimi (azul) malowidłami, to w Porto jest również pełno budynków, których fasady pokryte są kafelkami o identycznym wzorze. Ogólnie rzecz ujmując, nazwalibyśmy Porto troszkę miastem „kafelkowych” domów, których piękno można dostrzec, spacerując po uliczkach miasta.

Kawowe Podróże Porto

Ogrody Crystal Castle

Charakterystyczne ogrody z widokiem na miasto, połączone z parkiem i dzikimi pawiami oraz innymi zwierzętami. Według informacji, nazwa pochodzi od pałacu, który został zburzony. Obecnie teren służy działalności kulturowej. Dodatkowo miejsce praktycznie na całej szerokości jest wypełnione punktami widokowymi, które są skierowane na rzekę i dzielnice win.

Kawowe Podróże Porto

Dworzec Sao Bento

Dworzec w centrum miasta, który jest ozdobiony malowidłami umieszczonymi na ceglanych Azulejos. Wygląda to fenomalnie, przez co dworzec przyciąga więcej turystów, niż osób, które faktycznie czymś jeżdżą.

Kawowe Podróże Porto
Jedna z ścian dworca Sao Bento

Punkty widokowe

Większość najciekawszych i charakterystycznych punktów widokowych znajduje się wzdłuż rzeki Duero i skierowana jest na most Dom Luis lub aleję win. Nie wszystkie punkty widokowe muszą być położone wysoko. Z alei win, czyli z nisko położonego punktu, świetnie można uchwycić most.

Drugi, na który wieczorem warto zabrać wysoki statyw(ze względu na barierki) znajduje się tuż nad mostem, i zwie się Miradouro da Serra do Pilar

Niestety, w obecnej chwili widok psują troszkę liczne żurawie, ale wierzmy, że skończenie tych prac remontowych, zamieni pustostany, w kolejne piękne elementy scenerii, z drugiej strony brzegu.

Kawowe Podróże Porto
Porto Nocą

Pozostałe

Uwierzcie nam, że wiele nie potrzeba, aby zachwycić się Porto. Wystarczy udać się na spacer, zatrzymać się w jednej z restauracji wzdłuż rzeki Duero – na Ribeirze, czy po drugiej stronie mostu Dom Luis, zatrzymać się na degustację lokalnego wina. Nam niestety nie udało się zwiedzić lokalnych winnic, ale małą degustację porto mieliśmy. Na pewno jeszcze wrócimy do Porto, bo została nam jeszcze cała dzielnica portowa w tym mieście, gdzie według rodowitego Portugalczyka można zjeść naprawdę dobrą rybę i napić się wina.

Poniżej umieszczamy mapę z miejscami, które odwiedziliśmy w trakcie naszej wycieczki, są to głównie kościoły, katedry i miejsca z niebieskim znakiem rozpoznawczym Porto, ale również parki z malowniczymi widokami na rzekę Duero oraz liczne monumenty.

Mapa

Video Relacja

Na naszym kanale znajdziecie również video relację z naszego pobytu w Porto.

Podsumowanie

Czasami mamy wrażenie, że niektóre zdjęcia, które są uchwyceniem chwili potrafią wyrazić więcej niż tysiąc słów, dlatego przed Wami galeria z Porto. Obejrzyjcie i sami podejmijcie decyzję, czy chcecie odwiedzić to miasto. My polecamy, na pewno się nie zawiedziecie. Jedna uwaga dla Was na podróż do Porto – ubierzcie wygodne buty, bo troszkę przewyższeń w tym mieście się znajduje.

Zapraszamy również na Kawowa Mapa, gdzie znajdziecie miejsca gdzie można wypić dobrą kawę

Galeria

Kawowe Podróże Porto

Tym razem galerię z Porto znajdziecie na specjalnie dedykowanej ku temu stronie: Kawowe Podróże Porto